Czy powinnam oduczać 4-miesięczne dziecko karmienia piersią?

Jestem mamą 4.5-miesięcznej dziewczynki i jestem jej osobistym smoczkiem. Na sam widok smoczka mała ma odruchy wymiotne, a o butelce nie ma mowy... Wiem, że jest jeszcze wcześnie, ale boję się, że za jakiś czas będę miała straszne problemy z odzwyczajeniem jej. Mała pije przez kilka minut, a później ssie pierś. Zauważyłam, że kiedy jest zdenerwowana w ciągu dnia, to też tylko moja pierś jest jej w głowie, podobnie jest przy jeździe samochodem. A ja szybko się poddaję. Serce mi się kraja na widok jej lamentów. Tłumaczę sobie, że jest jeszcze malutka i potrzebuje większego kontaktu z mamą... Czy mam ją już oduczać od ssania piersi dla przyjemności czy mam na to jeszcze czas?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Dziecko w tym wieku, jeśli jest karmione piersią to domaga się jedzenia na żądanie stąd pewnie płacz, aby dostać się do piersi:) Nie ma w tym nic złego:) Oprócz pokarmu zapewnia Pani córce również poczucie bezpieczeństwa, bliskość, czułość i miłość:)

Zachęcam do spotkania ze specjalistą w poradni laktacyjnej, który pozwoli ocenić jakość pokarmu oraz powie, jak i kiedy będzie mogła Pani odzwyczajać dziecko od piersi. Może Pani również wprowadzić zabawy paluszkowe, masażyki  do codziennej aktywności z dzieckiem, aby w ten sposób okazać dziecku zainteresowanie i czułość, a być może potrzeba przytualnia się do piersi nieco zmniejszy się:)

Pozdrawiam