Podejrzenie autyzmu u dziecka - czy powinnam pójść do specjalisty?

Moja 2-letnia córeczka zaczęła się dziwnie zachowywać. Zaczęło się to 2 tygodnie temu. Wyrastają jej górne piątki i bardzo bolały ją dziąsła. Później miała trzydniową gorączkę. Teraz co dzień ma kilka napadów histerii, denerwuje się, jeśli coś nie jest po jej myśli. Nie chce jeść. Poza tym jest przyjacielska, lubi bawić się z dziećmi. Ale niechętnie dzieli się swoimi zabawkami. Niepokoi mnie również fakt, że wydaje się być mało związana ze mną i mężem. Na widok taty, którego mijamy na przykład na ulicy tylko popatrzy i to wszystko, zero reakcji, nie uśmiechnie się, nie pomacha itd. Poza tym często się śmieje i w jej zachowaniu nie ma jakiś schematów. Dlatego nie wiem czy powinnam pójść do lekarza czy to po prostu bolesne ząbkowanie... Córeczka zna kilkanaście słów i stara się powtarzać po mnie wyrazy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Z tego co Pani pisze dziecko rzeczywiście boleśnie przeżyło wyrzynanie się zębów i to mogło być bezpośrednią przyczyną napadu histerii, płaczliwości, napięcia. Natomiast niechętne dzielenie się zabawkami jest dość częste u dzieci, zwłaszcza u jedynaków, które czują się w centrum uwagi i na tym etapie rozwoju to dość naturalna reakcja. Na pewno pozytywne jest to, że dziecko lubi się bawić z Panią i dziećmi, że powtarza słowa, próbuje sie ich nauczyć. Niepokojący jest brak reakcji na mijanego na ulicy ojca i tego typu podobne zachowania. Dobrze byłoby się przyjrzeć uważniej tej kwestii. Jeśli takie reakcje będą częste warto byłoby udać się na wizytę do psychologa dziecięcego, który dzięki osobistemu kontaktowi z dzieckiem mógłby postawić diagnozę i udzielić pomocnych wskazówek.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Bardzo trudno coś doradzić gdyż Pani list zawiera za mało informacji. Jeśli dziecko czuje dyskomfort z powodu bólu to jak każdy będzie zachowywać się inaczej niż zwykle. Nie potrafi dokładnie powiedzieć co jej jest, co ją boli wiec prezentuje to różnorodnym zachowaniem często odbiegającym od normy. Zachowanie prawdopodobnie wrócić o normy gdy zakończy się ząbkowanie. Jeśli jednak dzieje się dużo innych niepkojących rzeczy to zawsze warto skonsultować się z lekarzem czy psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam AM