Czy powinnam rozstać się z chłopakiem, który jest DDA i nadużywa alkoholu?

Mam 23 lata, chłopak 22. Jesteśmy w związku 3 lata. Ja jestem DDA, on również. Martwi mnie to, że lubi sobie wypić. Tak 2 razy w tygodniu upija się, czasem częściej. Martwi mnie też brak kontroli nad piciem, umawiamy się, że wychodzimy do znajomych i że to ja np. się upiję, po czym wychodzi tak, że to on się upija. Albo ustalamy, że nie pije a na drugi dzień już jest pijany, bo wyszedł, spotkał kolegę i już mu się ochota na picie zrobiła. Boję się, że on ma skłonności do alkoholizmu. Dodam, że nie chcę iść na spotkanie AA, raz uważa, że to nie jest jego problem, bo alkohol jest dla ludzi, a raz uważa, że dla mnie przestanie pić. Ja jakoś tego nie widzę. Co robić? Może kazać mu raz na dwa tygodnie upić się?

Witam Panią,

Problem jaki Pani opisuje jest poważny z tego względu, że Partner zdaje się go nie zauważać. Rozwiązaniem tej sytuacji z pewnością jednak nie jest pozwolenie Pani Chłopakowi na upijanie się, co dwa tygodnie. Warto, by przeprowadziła Pani z Partnerem szczerą, spokojną rozmowę w której zwróci mu Pani uwagę na własne odczucia i obawy związane z Jego piciem. Doświadczenia z przeszłości z pewnością wpływają na to w jaki sposób patrzy Pani teraz na to co dzieje się w Państwa związku i niewątpliwie budzi to Pani obawy. Proszę pamiętać, iż oboje macie podobne wspomnienia z dzieciństwa, może warto w tej rozmowie się do nich odnieść?
Pisze Pani, iż oboje z Partnerem jesteście Dorosłymi Dziećmi Alkoholików - to może wpływać na zaliczenie Państwa do grupy ryzyka nie oznacza jednak, iż  Wasz los jest przesądzony. Na podstawie krótkiej wiadomości mailowej trudno jest powiedzieć, czy problemy Partnera wymagają terapii dlatego warto zwrócić się o pomóc specjalisty. Radziłabym Państwu także udział w grupach wsparcia dla DDA - takie spotkania mogą równie silnie wpłynąć na postawę Pani partnera co meetingi AA.
Pozdrawiam

Sorry! Jeżeli jesteś "DDA", to powinnaś wiedzieć, żepomysły o "kazaniu" upijania się raz na dwa tygodnie są nieporozumieniem. Chcesz mieć życie jak Twoja matka?
Zachęcam Ciebie do pilnego kontaktu z terapeutą uzależnień w poradni leczenia uzależnień.