Czy powinnam schudnąć ważąc 73 kg przy 173 cm??

Jestem dziewczyną, mam 15 lat i 173 cm i 73 kg. Tak jak w pytaniu. Czy powinnam schudnąć? Jaką dietę stosować?

Jestem dziewczyną, mam 15 lat i 173 cm i 73 kg. Tak jak w pytaniu. Czy powinnam schudnąć? Jaką dietę stosować? Witam,

Twoje BMI wynosi 24.4.
Odpowiada to wartości lekko wykraczającej ponad 90 centyl, który odpowiada(niewielkiej) nadwadze.

Powinnaś zwiększyć aktywność fizyczną (możliwe jest, iż jeśli intensywnie trenujesz, rozwinęła się tkanka mięśniowa, która waży więcej, niż tk. tłuszczowa, przez co ważysz trochę więcej) oraz unikać kalorycznej żywności.
Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zasady dla Ciebie to:
- UNORMOWANIE pór posiłków (optymalna ilość, to 5 posiłków w ciągu dnia, co około 3 godziny)
- UNIKANIE słodyczy, żywności typu fast-food, kolorowych i słodzonych napojów
- SYSTEMATYCZNOŚĆ w podejmowaniu aktywności fizycznej
Masę ciała unormuj poprzez aktywność fizyczną i unikanie niezdrowej żywności.
Zwiększ także spożycie warzyw.

Piramida Zdrowego Żywienia jest dostępna na stronie:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Pozdrawiam