Czy powinnam się martwić kształtem pęcherzyka ciążowego?

Witam,
w kwietniu 2010 r. poroniłam i miałam wykonany zabieg oczyszczania macicy, odczekałam 3 miesiące i w sierpniu nie dostałam już okresu (jednak po poronieniu nie miałam regularnie miesiączki).

23 sierpnia udałam się do lekarza na badanie, ale nie było nic jeszcze widać, poza poszerzonym endometrium na dnie i po lewej stronie do grubości 12,9 mm, tak opisał to lekarz. Robiłam też testy beta HCG i wyszło, że to 2-3 tydzień ciąży.

3 września udałam się do innego lekarza, gdyż miałam brązowe upławy, nie dużo, ale były i ten zrobił USG, w którym wyszło GS 11,1 mm i lekko spłaszczony pęcherzyk, przepisał mi l**** (syntetyczny progesteron) i c**** (lek skracający czas krwawienia).

6 września poszłam znowu do swojego lekarza i ten również zrobił USG i był bardzo zdziwiony, że ciąża jest tak mała, powiedział, że wg okresu powinien to być 7 tydzień + 4 dni, a wg USG jest 5 tydzień + 6 dni. Lekarz powiedział też, że jest już dziecko bardzo malutkie z bijącym serduszkiem i napisał CRL 39 mm. FHR wydaje się być widoczne, no ale, że niepokoi go ten spłaszczony pęcherzyk ciążowy i żebym nie przyzwyczajała się do tej ciąży bo pewnie znowu poronię!
Moje pytanie brzmi, czy rozmiary ciąży i dzieciątka są prawidłowe w związku z badaniami beta HCG, że to 5 tydzień, a nie 7? Czy powinnam się martwić tym kształtem pęcherzyka i czy to brudzenie, to może być efektem mojej nadżerki?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo ta niepewność mnie zabije.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli Pani cykle nie stały się jeszcze regularne po poronieniu, to jest prawdopodobne, że do owulacji doszło ok. 2 tygodnie później, niż by to wynikało z samej daty ostatniej miesiączki, i tym samym wiek ciąży obliczany z tej daty jest niemiarodajny.

Poziom beta HCG również nie jest dla nas miarodajny - zakresy norm dla poszczególnych tygodni ciąży są bardzo szerokie, nie diagnozujmy wieku ciąży na podstawie tego badania. Gdyby jednak wykonała Pani dwa pomiary poziomu beta HCG, w odstępie dwudniowym, to można by prognozować co do szans na utrzymanie się ciąży (wzrost stężenia tego hormonu co najmniej dwukrotny rokuje dobrze).

Fakt, że uwidoczniono czynność serca zarodka, nastraja pozytywnie. Pęcherzyk ciążowy nie zawsze jest idealnie okrągły, nieraz przybiera kształt owalny.
Proponuję udać się na kontrolę USG za 1-2 tygodnie. Jeśli czynność serca będzie w normie (powyżej 100/min.), to może Pani spać spokojnie. Skąpe krwawienia i brązowawe plamienia są na wczesnym etapie ciąży normą, szczególnie w terminach, w których wypadałyby miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!