Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powinnam usunąć guzy w piersiach?

Witam. Około 3 miesiące temu wyczułam w swojej lewej piersi zgrubienie. Zrobiłam USG i biopsję. Okazało się, że to gruczolakowłókniak, ale niestety w lewej piersi jest ich aż trzy, a do tego jeszcze jeden w prawej. Wymiary guzków w lewej piersi: 1.53 cm, 0.98 cm, 1.14 cm . W prawej piersi: 0.81 cm . Moje pytanie jest następujące: usunąć czy zostawic do obserwacji? Mój lekarz dał mi prawo wyboru. W mojej rodzinie nie było kobiet, które miały raka piersi.
KOBIETA ponad rok temu

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam,
gruczolakowłókniak jest zmianą łagodną, często spotykaną u kobiet. Same zmiany nie są niebezpieczne, ale w ok. 2% przypadków na ich podłożu dochodzi do rozwoju nowotworu złośliwego.
W zależności od wieku i obciążenia rodzinnego (u Pani brak) zalecana jest obserwacja lub usunięcie zmian/piersi.
Jeżeli uważa Pani, że będzie w stanie poddawać się regularnym badaniom kontrolnym, to zalecane jest pozostawienie zmian i ich obserwacja.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy