Czy powinnam usunąć migdały?

Dzień dobry, w zimie miałam anginę. Trwała 3 tygodnie. wykryto gronkowca złocistego. Teraz w wymazie widoczna jest bakteria coli. migdały są duże, czerwone, od czasu do czasu robią się kamienie w migdałach, głównie w jednym. wyciągam je lub wypłukuje. Czy usuwać migdały? Boję się, ze infekcje przeniosą się i tak do zatok lub uszu. mam 30 lat.

Lek. Paweł Szadkowski

Żeby określić czy w pani przypadku istnieją wskazania do wykonania tonsillektomii konieczne jest poszerzenie wywiadu odnośnie do pani dolegliwości i przebiegu choroby. Proponuję żeby udała się pani na konsultację do lekarza laryngologa. Przykładowymi WZGLĘDNYMI wskazaniami do wykonania takiego zabiegu są: nawracające zapalenia migdałków (5-7 w ciągu roku), przewlekłe zapalenie migdałków utrzymujące się dłużej niż 3-6 miesięcy, zapalenie węzłów szyi towarzyszące przewlekłemu zapaleniu migdałków, zaburzenia połykania spowodowane przerostem migdałków.

Zwykła angina trwa 3- 4 dni i często przechodzi nawet nie leczona. Pani miała Mononukleozę zakaźną. Migdałki podniebienne potrzebne są nam tylko do szóstego, siódmego roku życia kiedy biorą udział w tworzeniu naszej odporności immunologicznej. W brew różnym, nieuzasadnionym opiniom, nawet niestety wśród lekarzy, migdałki podniebienne nie stanowią w wieku dorosłym żadnej bariery ochronnej. jeżeli nie zanikną, to u pewnej grupy ludzi stanowią rezerwuar bakterii zagrażającym naszemu zdrowiu a nawet życiu. Głowna kolonizacja bakterii to Streptococcus pyogenes, viridans, pneumoniae. Bakterie często odpowiedzialne za powstanie choroby reumatyczne stawów, serca, nerek czy też narządu wzroku. Usuń te migdałki, nie czekaj na wyżej wymienione, nieodwracalne powikłania.