Czy powinnam iść z córką do psychologa?

Córka siostry, którą wychowuję, ma 18 lat, często płacze, ma zmienne nastroje. Nie umie skupić się na nauce, jest bardzo ładna i inteligentna, ale nie wierzy w siebie, ma niskie poczucie własnej wartości. Wszystkiego się boi, analizuje każdą sytuację czy słowo wypowiedziane do drugiej osoby, koleżanki czy kolegi, i zamartwia się, że coś zrobiła czy powiedziała źle. Załamuje ją nawet to, że nie umie zrobić jakiegoś zadania. Na każde moje pytanie odpowiada - nie wiem, np. czy załatwić jej korepetycje z matematyki. Czy to depresja???

ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam!

Nie pisze nic Pani o sytuacji córki siostry – czemu Pani zajmuje się jej wychowaniem, ile czasu to trwa. Być może jej stan jest spowodowany tą sytuacją. Zbyt mało informacji jest podanych, by można było stwierdzić, czy jest to depresja. Częste zmiany nastroju i brak wiary w siebie może być również oznaką dojrzewania, jest to okres, w którym kształtuje się tożsamość, młodzi ludzie poszukują swojej drogi. Proszę otoczyć siostrzenicę ciepłem i zrozumieniem – to dla niej trudny okres.

Jeśli chodzi o wizytę u psychologa, to proponuję terapię grupową – można spotkać tam ludzi z podobną specyfiką problemów. Dzięki niej siostrzenica będzie miała okazję przyjrzeć się swoim zachowaniom oraz podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami. Łatwiej będzie jej wypracować nowe zachowania, które pozwolą odzyskać poczucie własnej wartości.

Życzę powodzenia!