Czy powinnam z nim zerwać?

Jesteśmy razem 2,5 roku. Do niedawna wszystko było w porządku, co prawda często się kłóciliśmy, ale czułam że mnie kocha. Ostatnio powiedział mi, że już nie kocha mnie tak jak kiedyś, że kocha mnie tak pół na pół, ja nie jestem w stanie tego zrozumieć. Oboje jesteśmy uparci, ja też często robiłam z igły widły, ale zależy mi na nim i jestem w stanie się zmienić dla niego. Wydaje mi się, że ostatnio bardzo dużo zrobiłam ze swoim charakterem, ale on tego nie docenia. Kiedy dzwonię, on nie odbiera, mimo że może, nie przytula się, nie chce rozmawiać ze mną. Wczoraj powiedział, że chyba musimy zrobić przerwę i że jest pewien, że i tak niedługo się rozstaniemy. Boli mnie, kiedy to słyszę. Poza tym on mówi, że na pewno się nie zmieni. Jest bardzo obojętny. Mam zerwać, a jeśli tak to w jaki sposób?

Witam Panią serdecznie!

Nie mogę wziąć odpowiedzialności za Pani życie i zadecydować czy kontynuować ten związek czy też nie – to musi być wyłącznie Pani decyzja. Podejmując ją należy jednak pamiętać, że relacja dwojga ludzi musi się opierać nie tylko na wzajemnym uczuciu, ale również szczerości i szacunku. To, dlatego gdy w związku pojawiają się jakiekolwiek problemy należy o tym rozmawiać a nie udawać, że ich nie ma.

Z Pani opisu wynika, że ten związek wymaga sporego wkładu pracy i zaangażowania obydwu stron. To bardzo ważne, bowiem zmiany są możliwe tylko, gdy oboje partnerzy ich chcą. Dobrym rozwiązaniem nigdy nie jest poświęcanie się wyłącznie jednego z partnerów. W mojej opinii to, co jest teraz najważniejsze to szczera i spokojna rozmowa o tym, co jest między Wami, co jest dobrego i co złego w tym związku. Oboje powinniście szczerze powiedzieć, co Was drażni i co chcielibyście zmienić. Dopiero na takim fundamencie można wprowadzać jakiekolwiek zmiany.

Są już Państwo ze sobą dość długo i jak sądzę weszliście w kolejną fazę związku. Związek nie zawsze ma tę samą barwę, im dłużej jest się z daną osobą tym ważniejsze są takie aspekty jak zaufanie, wzajemna troska, świadomość posiadania oparcia w drugiej osobie – miłość staje się wówczas dojrzalsza i nie jest już początkowym zauroczeniem. Nie wiem jak jest w Państwa przypadku – być może Partner nie potrafi się odnaleźć po takiej zmianie, a być może po tej pierwszej fazie zauroczenia stwierdza, że nie chce kontynuować tego związku. Niestety jednak nie dowie się Pani tego dopóki szczerze nie porozmawiacie. Mając za sobą taki staż sądzę, że możecie otwarcie mówić o takich sprawach.

Podsumowując, zachęcam Panią do szczerej rozmowy z Partnerem, bowiem na tę chwilę pewna jest tylko jedna kwestia – obecna sytuacja nie powinna trwać dłużej. Trzeba wyjaśnić to, co się między Wami dzieje po to byście mogli budować szczęśliwą przyszłość razem lub osobno, nawet, jeśli z początku miałoby to nieco boleć.

Pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

Zachęcałabym Panią do zwyczajnej rozmowy z psychologiem, co pomogłoby Pani podjąć odpowiednią dla Pani decyzję.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com