Czy powinnam zażyć kolejną tabletkę antykoncepcyjną?

Witam! Chciałam zacząć zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Zażyłam jedną wczoraj, kiedy pojawił się okres w przewidzianym terminie. Jednak dziś zauważyłam, że mogło być to jedynie plamienie między okresami. Dwa tygodnie temu zażyłam tabletkę 72 godziny po, co mogło je wywołać. Jednak dotąd nie miałam takich krwawień, a też okresy miałam różne, raz regularne, raz nie. Myślałam, że to okres. Co mogę teraz zrobić? Mam zażyć dziś następną tabletkę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Faktycznie, plamienie spowodowane mogło być przyjęciem tabletki po, zawierającej dużą dawkę hormonu. Może Pani swobodnie przyjmować tabletki dalej, aż do końca opakowania, z tym jednak, że bezpieczniej będzie, jeśli przez pierwsze 7 dni przyjmowania antykoncepcji zastosuje Pani dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy bądź powstrzyma się Pani od współżycia. Tak należy postępować zawsze, gdy pierwsze opakowanie tabletek rozpoczyna się innego dnia niż pierwszy dzień cyklu.

Pozdrawiam serdecznie!