Czy powinnam zrobić badania na boreliozę?

Dzień dobry, Około 2 tygodnie temu ugryzło mnie coś w łydkę. Na początku zignorowałam problem, jednak rana zaczęła ewoluować, wkrótce spuchła mi także kostka. Odwiedziłam lekarza, który powiedział, że ugryzł mnie pająk. Zalecił altacet i maść triderm. Nie chcę wchodzić w kompetencję lekarza, jednak jak dla mnie rana przypomina zmianę boleriozową. Na środku jest czerwony punkt, a wokół niego czerwona obwódka. Poza swędzeniem i opuchlizną nie mam żadnych innych objawów (jak gorączka, ból głowy czy osłabienie). Nie widzialam też żebym miała kleszcza, nie mniej jednak zmiana skórna w niczym nie przypomina mi ukąszenia pająka. Czy powinnam zrobić badania na boleriozę?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli ma Pani wątpliwości co do diagnozy, proszę się udać do innego lekarza, gdyż zmianę należy ocenić wzrokowo. Przy ukąszeniu kleszcza występuje tak zwany rumień wędrujący, a z Pani opisu wynika, że czerwony punkt jest w miejscu. Oczywiście dla Pani pewności może Pani wykonać IgG i IgM w kierunku boreliozy, najwcześniej po 3-4 tygodniach, najlepiej 6-8 tydzień.