Czy powinnam zrobić przerwę na pojawienie się okresu?

Przyjmuję Y*** od 3 lat, zawsze robiłam przerwę 7-dniową, lecz teraz przez minione 3 miesiące nie. Jestem już przy trzecim opakowaniu i dostałam plamienia (brązowego koloru z domieszką krwi), o czym to może świadczyć? Czy powinnam zrobić przerwę na pojawienie się okresu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Doświadcza Pani tzw. krwawienia przełomowego. To normalne zjawisko w ciągłym schemacie antykoncepcji (czyli podczas przyjmowania tabletek bez robienia przerw). Po wykonaniu 7-dniowej przerwy takie zjawisko nie powinno już występować, jeśli nie będzie Pani ponownie brać hormonów bez przerwy.
Gdyby jednak tak się stało, to należy udać się do ginekologa, w celu wykluczenia innych przyczyn krwawień śródcykliczncyh, tj. nadżerka, polip szyjki macicy, mięśniaki, torbiel. Krwawienia przełomowe nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji.
Pozdrawiam serdecznie!