Czy powinniśmy zrobić test genetyczny?

Witam. Chcielibyśmy z mężem zacząć starać się o dziecko. W związku z tym ginekolog doradziła mi zrobienie badań krwi na obecność Chlamydia, toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Zaczęłam zastanawiać się nad wynikami badań Chlamydia, które wyszły ujemnie, natomiast na wielu portalach przeczytałam opinie, że badanie krwi nie jest jednoznaczne i powinno się zrobić posiew z szyjki macicy.

Posiew bakteriologiczny, ale nie konkretnie na chlamydia, tylko ogólnie - miałam robiony niedawno, gdyż dręczą mnie infekcje i pojawił się Streptoccocus typu A, ale chlamydia brak. Czytałam również o metodach badań DNA na obecność Chlamydia. I tu pytanie moje brzmi, czy powinnam dalej drążyć ten temat i przeprowadzać ten test, czy odpuścić to sobie? A drugie pytanie: czy w ciąży, jeżeli zostanie stwierdzona obecność Chlamydia można to leczyć? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Test na obecność Chlamydii z krwi wykrywa przeciwciała w organiźmie, podczas gdy test DNA wykonany na materiale pobranym z pochwy lub moczu wskazuje występowanie właściwych kultur Chlamydii, przez co jest dokładniejszy i rzadziej daje fałszywe wyniki.

Jeżeli jest Pani szczególnie narażona na zakażenie chorobami wenerycznymi i obawia się Chlamydii, można poprosić o przeprowadzenie testu DNA. Chlamydię w ciąży leczy się zwykle tygodniową kuracją antybiotykową, po czym po pewnym czasie kontroluje się, czy bakteria zanikła. U zakażonych kobiet istnieje poważne ryzyko przeniesienia bakterii na dziecko w czasie porodu czy skrócenia ciąży przez infekcję.

Pozdrawiam serdecznie!