Czy powinny mnie martwić te powiększone węzły chłonne?

Dzień dobry, Nazywam się Radek, mam 21 lat. Mam pewien problem, mianowicie wyczuwam u siebie powiększony węzeł chłonny (z prawej strony szyi pod żuchwą). Węzeł jest twardy i nie boli, ale jest ruchomy. Zmianę zauważyłem u siebie około 3 lat temu. Węzeł nie powiększa się, nie zmniejsza, po prostu jest. Węzły w żuchwie również są powiększone. Nie chudnę, nie mam żadnych objawów chorobowych. Proszę o informację czy powinienem się tym martwić czy nie. Jeśli to od zębów to czy po wyleczeniu ich węzeł się zmniejszy czy zostanie taki jaki jest. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :)

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo ważne jest, że kontrolowane są samodzielnie węzły chłonne. Jednakże, aby dokładnie odnaleźć przyczynę powiększonego pojedynczego węzła, należałoby rozszerzyć diagnostykę o pewne badania. Tylko właściwe postępowanie profilaktyczne będzie mogło potwierdzić lub wykluczyć konkretne przypadłości.

W pierwszej kolejności warto wykonać badanie USG węzłów chłonnych szyi, a także pełną morfologię wraz z rozmazem, CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych.

Zalecamy również konsultację z lekarzem internistą, który po analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie taki stan będzie do dalszej kontroli we wskazanej przyszłości.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być wiele, ale nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Bardzo często ulegają powiększeniu w wyniku infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych, a także przy chorobach zakaźnych i autoimmunologicznych.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.