Czy powodem pojawienia się żylaków na nodze może być intensywny wieloletni wysiłek fizyczny?

Szanowny Panie Doktorze czy powodem pojawienia się żylaków na nodze może być intensywny wieloletni wysiłek fizyczny związany z wykonywanym przeze mnie zawodem tancerki w praktyce rozpoczętym w szkole baletowej w dziesiątym roku życia.? na czym polega leczenie żylaków ? i jakie da to efekty jeśli nadal ten zawód będę wykonywała ?

Witam serdecznie, przyczyn żylaków raczej szukalibyśmy w genach, a nie w wysiłku. Pytanie, czy u tak szczupłej osoby jak baletnica nieco poszerzone żyły (podobnie jak żyły grzbietów dłoni rzucające się w oczy u starszych szczupłych osób) nie imitują żylaków - odpowiedź daje USG dopplerowskie. Leczenie żylaków polega na usunięciu ich przyczyny - zamknięcia przede wszystkim miejsca, w którym krew zamiast płynąć zdrowym układem zylnym w stronę serca zawraca i płynie pod skórą ponownie na obwód - chirurgicznie lub wewnątrzżylnie (laser, fale o częstotliwości radiowej, para wodna, echoskleroterapia pianowa) - decyzję podejmuje lekarz wraz z pacjentką, a w kilka tygodni po zabiegu. 9szybciej po leczeniu wewnątrzżylnym) można wrócić do pełnej aktywności. Nie jest możliwe wyleczenie z przewlekłej niewydolności żylnej, natomiast można zlikwidować żylaki, usunąć dolegliwości i poprawić estetykę - jezeli zabieg zostanie wykonany poprawnie - na wiele lat. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog