Czy poziom CEA wskazuje na nowotwór?

Witam.Mój wynik CEA 153 wynosi 2,8,norma laboratorium to 0,0-2,5 bardzo proszę o odpowiedż czy to oznacza nowotwór? Zrobiłam badanie z powodu niedoboru witaminy D3 ,norma 30-50,a ja mam tylko 8,1 i genetyka ,ojciec umarł na raka jelita grubego.Mam 54 lata i zanim trafię do lekarza przeżyje traume.Z góry dziękuję za odpowiedż

Lek. Paweł Szadkowski

Poziom wit. D3 ma Pan rzeczywiście za niski - należy kupić witaminę D w aptece i przyjmować 2000j dziennie przez cały rok, potem może Pan przyjmować 1000j dziennie od października do kwietnia, albo też przez cały rok.
CEA ma Pan właściwie na górnej granicy normy (często norma jest do 3). Oczywiście powinien Pan się skonsultować ze swoim lekarzem, ale jeśli nie ma Pan żadnych objawów, wynik sam w sobie nie stanowi powodu do niepokoju. CEA może być podwyższony nie tylko przy chorobie nowotworowej, ale też przy chorobach układu pokarmowego, zapaleniu wątroby, marskości wątroby, zapaleniu trzustki, zapaleniu jelit, przewlekłych chorobach płuc, zmianach zapalnych i włóknisto-torbielowatych, zwyrodnieniach gruczołów piersiowych, niewydolności nerek. Również u osób zdrowych może być wynik nieznacznie powyżej normy.
Jeśli obawia się Pan raka jelita grubego, najlepszym badaniem jest kolonoskopia.