Czy prawidłowy wynik kariotypu świadczy o tym, że dziecko będzie zdrowe?

Dzień dobry,mam 37 lat.Jestem trzeci raz w ciązy, poprzednie poroniłam w 8 i9 tc.W 12 tc wykonałam badania prenatalne.Obecnie jestem w 14 tc. Istnieje podejrzenie zespołu Downa.W USG stwierdzono CRL 49,6mm,FHR 170ud/min ,NT 1,49,obecną przezierność wewnątrzczaszkową,ductus venosus PI 1,17,pępowina trójnaczyniowa ,a pozostałe parametry bez zastrzeżeń,co świadczy ,że USG wyszło dobrze.Moim największym zmartwieniem są wyniki z krwi, tzn.Pappa 0,62,a wolna Beta 82,67.Natomiast Nifty wykazało ryzyko trisomii 21 : 1/10 co oznacza wysokie ryzyko trisomii 21, okazało się, że to dziewczynka.Za dwa tygodnie jeszcze czeka mnie amniopunkcja, której bardzo się boję.Czy gdyby amniopunkcja wykazała prawidłowy kariotyp , w co jeszcze chcę wierzyć, to wówczas dziecko urodzi się zdrowe czy wręcz przeciwnie.Jak odnieść się do badań z krwi?Czy możliwe,że Pappa czy Nifty mogą przekłamywać wyniki?Proszę o pomoc,jestem zdruzgotana.

Lek. Paweł Szadkowski

Amniopunkcja jest najbardziej dokładnym badanie i jeśli kariotyp wyjdzie prawidłowy - taki też będzie. Poprzednie badania nie dają stuprocentowej pewności, zliczają jedynie ryzyko choroby. U Pani jest ono duże.