Czy problem z płytkim oddechem może mieć podłoże stresowe?

Witam Od pewnego czasu borykam się z problemem płytkiego oddechu. Bardzo często zdarza mi się nie złapać pełnego oddechu, co jest bardzo męczące, aby go złapać czasem kilka razy musze nabierać powietrza lub ziewac. Zacząłem brać magnez jednak to nie pomaga. Wszyscy dookoła mówią że to od stresu. Racja, moje życie jest ostatnio bardzo nerwowe, głównie przez szkołę i ogrom lekcji. Proszę mi powiedzieć czy to aby na pewno tylko podłoże stresowe? Jak mogę się tego pozbyć?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak najbardziej jest to możliwe. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do lekarza oraz wykonać podstawowe badania profilaktyczne oraz EKG serca.

Witam,

takie trudności w oddychaniu jak najbardziej mogą mieć związek ze stresem, ale na podstawie opisu trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to jedyna przyczyna.

Zachęcam do wizyty u lekarza żeby sprawdzić czy nie ma przyczyn somatycznych. Jeśli lekarz wykluczy takie przyczyny, wtedy jednoznacznie będzie wiadomo, że chodzi o stres.

Gdyby tak się okazało, warto skonsultować się z psychologiem aby znaleźć metody na radzenie sobie z napięciem.

Możesz też spróbować oddychania przeponą - informacje jak to robić znajdziesz np. na moim blogu: http://www.psychowiedza.com/2013/11/oddychanie-przepona.html

Pozdrawiam!