Czy problemy z alkoholem w przeszłości powodują zmianę zachowania u męża?

Witam,bardzo proszę o pomoc.Mój mąż, lat 57 od ponad pół roku staje się innym człowiekiem. Powoli na początku,teraz już coraz bardziej widzę zmiany w psychice męża. Jesteśmy razem 20 lat i to czasem jakby nie mój mąż, robi takie rzeczy, których nigdy by nie zrobił.Od młodości nadużywał alkoholu,miał kilkudniowe ciągi,przeżył psychozę (tylko omamy słuchowe) po tym zdarzeniu 2 lata prawie nie pil,teraz wypije ale nie wpada w ciąg. Kończy na jednym dniu.Podejrzewam, że dostaje urojenia. Mam pytanie

Dzień dobry, z Pani opisu trudno stwierdzić co takiego dzieje się z mężem, być może znowu wraca do nałogu. Pani najlepiej zna swojego męża, wydaje mi się, że jeżeli widzi Pani niepokojące oznaki może Pani spróbować zmotywować męża alby ponownie zwrócił się ze swoim problemem do specjalisty aby przyjrzeć się co takiego się dzieje. Pozdrawiam

Droga Pani,
Ciągi w piciu powodują uzależnienie od alkoholu. Uzależnienie to bardzo poważna choroba, która niszczy: psychikę, emocje, relacje i zdrowie. Człowiek raz uzależniony jest nim do końca życia, nawet kiedy w ogóle nie pije to też jest alkoholikiem.
Z Pani wywodu wynika że mąż pije i to tylko kwestia czasu kiedy będzie miał ciągi, dłuższe. Alkohol wpływa źle na zachowanie człowieka, rozdrażnia go, powoduje schorzenia wątroby, nerek, żołądka i serca. Jedynym ratunkiem na alkoholizm jest zaprzestanie picia, ani kropli. Najlepiej aby mąż poszedł do AA a Pani udała się do Al-Anonu, ponieważ jest Pani osobą współuzależnioną, czyli nabyła Pani zespołu zachowań charakterystycznych dla osób żyjących z alkoholikiem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w leczeniu Pani i męża,
Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Witam Panią, nie dziwię się, że się Pani niepokoi zachowaniem męża, skoro czasami jest tak zaskakujące, że go Pani nie poznaje. Po tylu latach wspólnego bycia razem, "nauczyła " się Pani jego zachowań i rozumiała go. Teraz jakby stawał się obcym człowiekiem, którego Pani nie zna. Pewnie możliwe są różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Nawet bez kilkudniowych ciągów wieloletnia chorob alkoholowa zostawia ślady w mózgu i wpływa na zmiany charakteru. Mogła też wpłynąć na początek jakiejś choroby psychicznej. Zaobserwowane przez Panią zmiany mogą też wynikać z procesu starzenia się, nieuniknionego lęku przed starością, brakiem pracy, śmiercią. Dobrze byłoby podzielić się swoimi obawami z lekarzem pierwszego kontaktu albo z lekarzem psychiatrą.