Czy promień krzywizny i średnica mogą się zmienić w ciągu lat?

Witam. Mam pytanie odnośnie promienia krzywizny i średnicy w soczewkach kontaktowych. A więc odkąd miałam wadę -2,25 zaczęłam nosić soczewki kontaktowe i były to firmy Acuvue Oasys dwutygodniowe i promień krzywizny wynosił 8.4 i średnica 14.0. W ciągu 5 lat wada wzrosła do -2,75 i nadal ta sama średnica i promień krzywizny. Po pewnej grypie miałam straszną nietolerancję na soczewki i zmieniły mi panie w optyku (okulista, który tam przyjmuje o tym wiedział ale bez badania żadnego to było) na soczewki jednodniowe Acuvue Oasys gdzie promień krzywizny wynosił już 8.5 a średnica 14.3. Następne zamawiałam już przez Internet i są to soczewki jednodniowe Acuvue TruEye i krzywizna wynosi 8.5 a średnica 14.2. Kiedy musiałam się wybrać na badanie do innego okulisty, byłam właśnie w tych soczewkach Acuvue TruEye i okulistka tylko stwierdziła, że noszę za ciasne soczewki ale nic więcej mi nie powiedziała. I teraz mam pytanie czy im większy jest promień krzywizny i średnica to soczewki są ciaśniejsze czy odwrotnie? Czy promień krzywizny i średnica może zmienić się w przeciągu lat? I czy nietolerancja soczewek może wynikać z zaciasnych soczewek? Bo właściwie zauważyłam że jak patrzę np. w dół i szybko w górę to ta soczewka jakby wolniej powracała. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Jest to możliwe. W przypadku pogorszenia widzenia radziłbym skonsultować się z okulistą, celem dobrania nowych soczewek.