Czy przeszczep kości jest konieczny?

Mąz miał wypadek. wieloodlamowe zlamanie lewej piszczeli w 1/4 bliższej trzonu. odlamy ustawione w osi , zbliżone unieruchomione plyta i srobami. po 4 miesiacach powiedziano ze kosc sie nie zrasta i ma miec przeszczep z biodra . teraz pytanie brzmi czy taki przeszczep jest konieczny? czy kosc sie wkoncu zrosnie. boimy sie ze znowu beda problemy. prawa noga tez jest zlamana i jest wprowadzony drut Kirschnera

Gojenie jest opóźnione rownież dlatego ze jest złamana druga noga, przeszczep jest dość skutecznym sposobem przyspieszenia zrostu

Leczenie tego typu złamań wymaga dużego doświadczenia szczególnie jeśli chodzi o ocenę zrostu, zakładając dobrą repozycję odłamów i zespolenie stabilne. Bliższa część kości piszczelowej rzadko sprawia problemy uzyskania zrostu, więc raczej preferowałbym postawę wyczekującą, chyba że istnieją inne problemy o których pacjent nie został poinformowany. Zgadzam się że przeszczep jest dobrą metodą pobudzenia zrostu ale nigdy nie jest to zabieg ograniczony tylko do przeszczepu. Muszą być jednoczasowo wykonane również inne procedury operacyjne poszerzające zabieg, więc dobrze należy rozważyć wskazania do wykonania go już na tym etapie leczenia.