Czy przewlekła lamblioza może mieć związek z subkliniczną niedoczynnością tarczycy?

Czy przewlekła lamblioza (potwierdzona badaniami)może mieć związek z subkliniczną niedoczynnością tarczycy? Czy np. niskie żelazo (hemoglobina w normie)mogła być spowodowana obecnością pasożytów i mieć wpływ na jej pracę? Wykluczone inne przyczyny autoimmunologiczne zaburzeń pracy tarczycy, tarczyca w USG w normie.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Nie wydaje mi się, aby lamblioza powodowała niedoczynność tarczycy.
Jeśli chodzi o żelazo, to choroba pasożytnicza może prowadzić do zaburzeń gospodarki tego pierwiastka, lecz nie jest to regułą. Jeśli z obniżeniem stężenia żelaza nie idzie w parze z obniżeniem hemoglobiny to nie należy się tym zbytnio zamartwiać.
Proponuję skonsultować się z gastrologiem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.