Czy przez intensywne odchudzanie mogę mieć problemy z zajściem w ciążę?

Witam serdecznie. Jako nastolatka odchudzałam się bardzo dużo, miałam problemy z anoreksją, bulimią. Próbuję to pokonać nadal. Odchudzałam się z przerwami od 16 do 20 r. życia. Miesiączka znikała mi czasami na parę miesięcy. Zdarzały się okresy gdy ważyłam 39-42 kg, czyli miałam niedowagę, po czym wracała, gdy przybierałam na wadze lub stymulowana tabletkami antykoncepcyjnymi.

Gdy miałam 18-19 lat badany miałam poziom hormonów, prolaktyny itp. przez ginekologa. Wszystko było w porządku. Czy mimo to mogę mieć problemy z zajściem w ciążę w ciągu najbliższych 5 lat? Aktualnie mam 20 lat, 158 cm, około 50 kg (jeśli to ma jakieś znaczenie).

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli problemy z anoreksją należą już do przeszłości, dostarcza Pani organizmowi pełnowartościową i zróżnicowaną dietę oraz występują regularne miesiączki, a poziom hormonów jest w normie, to nie ma powodów, dla których miałaby Pani mieć problemy z zajściem w ciążę, czego Pani serdecznie życzę!

Pozdrawiam serdecznie!