Czy przez zalegającą u dziecka flegmę w gardle dziecko może się udusić?

Czy przez zalegającą u dziecka flegme w gardle dziecko może się udusić? Prosze o pomoc jaki syrop na flegme która siedz w dużej ilości w gardle u 12letniego dziecka?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Jeśli wydzielina zatka drogi oddechowe to może dojść do blokady dróg oddechowych, lecz taka sytuacja u dziecka bez przewlekłych chorób ukł. oddechowego jest bardzo rzadka. Proponuję stosować u dziecka leki wyksztuśne zawierające ambroksol lub acetylocysteinę oraz zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dodatkowo można stosować nebulizację z soli 3%.