Czy przy antybiotyku zawsze trzeba stosować probiotyki?

Muszę przyjmować antybiotyk amoksycylinę. Czy probiotyk jest wskazany? Amoksycylinę muszę przyjmować co osiem godzin podczas posiłku. Na ulotce probiotyku mam napisane, że również należy go przyjmować w trakcie posiłku dwa razy dziennie. Wiem jednak, że nie można przyjmować antybiotyku i probiotyku jednocześnie. Czy mogę przyjmować probiotyk z innym posiłkiem albo bez żadnego posiłku? Jaki odstęp między jednym a drugim preparatem jest odpowiedni? I jeszcze jedno pytanie. Jakich produktów powinnam unikać w posiłku, z którym mam przyjmować antybiotyk? Czytałam, że nie powinnam jeść nabiału. Czy sera żółtego również? Czy świeże warzywa, wędliny są odpowiednie? Co jeszcze powinnam wykluczyć?

Lek. Paweł Szadkowski

Po podaniu doustnym amoksycylina szybko i dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego niezależnie od posiłku i rodzaju diety. Probiotyk może pani przyjmować przy innym posiłku (w innej porze) lub zastosować preparat, który nie wymaga stosowania wraz z posiłkami. Probiotyki są jak najbardziej wskazane podczas każdej antybiotykoterapii (może pani również przyjmować go kilka dni po jej zakończeniu)