Czy przy Hashimoto trzeba badać się na celiakię?

Czy jesli mam hashimoto to muszę zrobić test DNA w kierunku diagnozowania celiaki? Nie posiadam żadnych objawów, bólów brzucha itp.. jest ok. Pytam ponieważ te badanie jest bardzo drogie i troszkę szkoda mi pieniędzy... Dodam, że w rodzinie na hashi choruje 9 osób w różnym wieku 20-85 lat i nikt celiaki nie posiada, wszyscy jedzą normalnie gluten.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma konieczności wykonywania takich badań. Oczywiście gdyby miała Pani jakieś objawy wskazujące na celiakię, warto się udać do lekarza. Badania genetyczne są ostatecznością przy rozpoznaniu celiakii (istotniejsze są objawy, obecność przeciwciał i obraz histopatologiczny).