Czy przy trzech dojrzałych ciałkach żółtych powinnam zmienić dawkę luteiny?
Witam,
owulacja wystąpiła u mnie 23 kwietnia (pozytywny test owulacyjny). Owulacji towarzyszyła spora ilość śluzu. Oczywiście od piątku do poniedziałku współżyłam z mężem (minimum raz dziennie). W piątek (22 kwietnia) przed owulacją miałam robione USG i wykryto 3 jaja dominujące. Okazało się, że wszystkie 3 owulowały i aktualnie jestem szczęśliwą posiadaczką 3 ciałek żółtych (kolejny wynik USG z 26 kwietnia). Tak liczne możliwe potomstwo jest spowodowane stymulacją owulacji lekami. Moja Pani Doktor prowadząca sama chyba nie spodziewała się tak dobrych wyników leczenia, bo wcześniej owulacja w ogóle nie występowała.
Opisując swoją sytuację, mam jednak pytanie - od 18 dnia cyklu (czyli od dzisiaj) powinnam brać 2 tabletki dziennie luteiny podjęzykowo 50 mg. Czy dawka przy 3 ciałkach żółtych, które mogą przekształcić się w ciążę mnogą, nie jest zbyt niska? Może powinnam jednak brać więcej luteiny podjęzykowo lub zacząć stosować ją dopochwowo? A może jednak przesadzam i dopóki nie okaże się, czy jestem, czy nie jestem w ciąży, powinnam brać profilaktycznie 2 tabletki?
Tak się akurat nieszczęśliwie składa, że moja Pani Doktor prowadząca jest do 4 maja na urlopie, a ja wolę dmuchać na zimne. W piątek 22 kwietnia (dzień przed owulacją) miałam również test krwi, który wykazał estradiol 683 pg/ml, LH 3,97 IU/L, FSH 5,35 IU/L i prolaktyna 8,26 ng/ml. Bardzo dużo estradiolu, reszta chyba w normie.
O czym to może świadczyć? Czy wszystko jest w porządku?
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Szymańska
57 poziom zaufania
Dzień dobry!
Uważam, że nie powinna Pani na własną rękę zmieniać dawki luteiny. Gdy lekarz prowadzący zapoznał się z wynikami, na pewno zmieniłby dawkę, gdyby było to wskazane. Radzę stosować lek według zaleceń i faktycznie, gdy zajdzie Pani w ciążę, dawka może, ale nie musi, ulec modyfikacji.
Jeżeli chodzi o wyniki poziomu hormonów, to tak wysoki estradiol jest charakterystyczny w sytuacji, gdy wystąpiły 3 dojrzałe pęcherzyki. Przyjęta norma zakłada, iż poziom estradiolu przed owulacją powinien być większy niż 200 pg/ml na jeden dojrzały pęcherzyk.
Pozdrawiam!