Czy przy wtórnej próchnicy lepiej przeleczyć taki ząb ponownie?

Czy przeleczony kanałowo kilka lat temu ząb siódemka dolna (usunięcie nerwów-martwy ząb), który na nowo jest cały w próchnicy (próchnica wtorna?) czy może on być źródłem infekcji w organiźmie (ciągle podwyższone limfocyty w morfologii) czy raczej to nie jest możliwe?? Wiadomo, ząb jest martwy więc nie boli i mam jak rozpoznac czy jest jakis stan zapalny czy nie. Czy przy wtórnej próchnicy lepiej przeleczyć taki ząb ponownie (tym razem pod mikroskopem) czy usunąć? Dziękuję

Należy sprawdzić na rtg czy są widoczne stany zapalne wokół korzeni . Po drugie należy ocenić szczelność i rodzaj materiału, którym są wypełnione kanały. Jeśli coś jest nie tak to warto powtórnie oczyścić i wypełnić kanały. Ważniejsze od mikroskopu jest użycie odpowiednich narzędzi do udrażniania i płynów odkażających oraz zastosowanie koferdamu. Pozdrawiam