Czy przyczyną moich problemów jest w dalszym ciągu tsh, czy prolaktyna?
Mam 27 lat, jestem kobietą, nigdy nie byłam i na razie nie planuję ciąży. Od 1,5 roku przyjmuję Euthyrox na niedoczynność tarczycy". Moje przeciwciała, usg i ft3 i ft4, oraz ich konwersja jest prawidłowa, natomiast tsh i prolaktynę mam podwyższoną. Badania robię średnio co 1,5 miesiąca. W zależności od wyniku tsh w danym momencie lekarz prowadząca zwiększa lub zmniejsza dawki Euthyroxu. Jednak tsh nie daje się unormować na jednym stałym poziomie. Z tego co też zaobserwowałam, niezależnie od poziomu tsh, prolaktyna pozostaje na poziomie 32-34 ng/ml. Mimo tego, że przez miesiąc moje tsh było na poziomie 1,11 to prolaktyna nadal pozostawała na poziomie 31 ng/ml. Czy przyczyną moich problemów jest w dalszym ciągu tsh, czy prolaktyna, która od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie powyżej normy i nie reaguje na zmieniające się poziomy tsh? Dodam, że mam problemy skórne, zaburzenia miesiączki, bolesne owulacje, stany depresyjne oraz uderzenia gorąca. Dodatkowo, w wieku 14 lat przez okres kilku miesięcy chorowałam na anoreksję, przy której miałam zanik miesiączki. Czy może to mieć jakiś wpływ na mój obecny stan? Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Bartłomiej Grochot
82 poziom zaufania
Witam. Pomimo prawidłowych wartości hormonów tarczycowych podwyższona prolaktyna powinna być niepokojąca. Radziłbym skonsultować się endokrynologiem, który wykona dodatkowe badania oraz wdroży odpowiednie leczenie. Pozdrawiam.