Czy przyczyną podwyższonego CRP może być niedoczynność tarczycy?
Witam, w ciąży nabawiłam się niedoczynności tarczycy, którą mam niestety do teraz, choć już pół roku po porodzie. Obecny mój wynik to 7,14. Przy tym wyszło podwyższone CRP- 9,65. Czy możliwe, że prowodyrem podwyższonego crp jest utrzymująca się niedoczynność? Dodam, że około dwa miesiące temu tomografia wykryła przewlekłe zapalenie zatok, brałam antybiotyk. mam również duże problemy z żylakami oraz kręgosłupem. Jestem dosyć dobrze przebadana, dlatego martwi mnie to CRP. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Kasia, lat 32

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
CRP nie jest badaniem specyficznym i może być podwyższone w wielu stanach. Jednak mało prawdopodobne żeby podwyższony wynik by bezpośredniego spowodowany niedoczynnością tarczycy. Koniecznie jednak trzeba zadbać o prawidłowe wyrównanie hormonów tarczycy. Wartość odcięcia CRP dla reakcji ostrej fazy – 10 mg/l.