Czy przyjęcie 20 min wcześniej czy później tabletek antykoncepcyjnych wpływa na ich skuteczność?

Witam.
Od 6 dni biorę tabletki antykoncepcyjne, które zawierają 20 mikrogramów etynyloestradiolu i gestodenu 75 mikrogramów, biorę tabletki o godz. 18.
Czy przyjęcie 20 min wcześniej czy później wpływa na ich skuteczność? Czy już po pierwszej tabletce mogę współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia? Mam 174 cm wzrostu i ważę 80 kg, czy tabletki mogą działać w mniejszym stopniu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy braniu tabletek jednofazowych można spóźnić się z wzięciem tabletki nawet o 12 godzin, także wahania dwudziestominutowe nie mają wpływu na skuteczność metody. Działanie tabletek opiera się na wyłączeniu w cyklu owulacji, oznacza to, że już wraz z pierwszą tabletką może Pani współżyć bez dodatkowych zabezpieczeń nie obawiając się o ciążę. Co do wagi to udowodniono empirycznie, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest mniejsza u kobiet z nadwagą, nie jest natomiast jasny mechanizm powodujący to zjawisko. Wskaźnik Pearla dla antykoncepcji hormonalnej stosowanej przez kobiety otyłe wynosi 3-4, co oznacza, że rocznie szansa na zajście w ciążę wynosi 3-4%.

Pozdrawiam serdecznie!