Czy psychiatra może zmusić pacjenta do leczenia w szpitalu psychiatrycznym?

Proszę mi powiedzieć czy psychiatra który nie może leczyć swojego pacjenta skutecznymi lekami przeciwdepresyjnymi(dodam że stan pacjenta się pogarsza) ponieważ pacjent pije może zmusić go do leczenia np.w szpitalu psychiatrycznym?Czy też nie ma prawa zrobić nic wbrew jego woli?Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Ustawa "psychiatryczna" ściśle określa warunki, które muszą być spełnione w przypadku leczenia bez zgody pacjenta. Lekarz nie ma prawa pozbawiać wolności pacjenta, poza określonymi sytuacjami. A i wtedy decyzję lekarza musi zatwierdzić sąd. Dlatego każdy psychiatra bardzo ściśle stosuje się do obowiązującego prawa.