Czy ratować ten związek?

Witam,mam dosc powazny problem i tkwie w depresji. Jestem w zwiazku od 3 lat.Milosc obustronna od pierwszego wejrzenia.Po kilku miesiacach moj mezczyzna powiedzial,ze jest bisex.Zaczelam bardzo cierpiec i pytalam o wiele rzeczy.On opowiadal o swoich historiach,wprawdzie niechetnie.Z czasem,po 7 miesiacach powiedzial,ze to nieprawda,ze nie jest bisex.I po tym cierpialam jeszcze bardziej.Te wersje utrzymuje do dzis.Nie wiem w co wierzyc.Jestem zdesperowana i poprzez te wszystkie niepewnosci mamy ogromny kryzys w zwiazku,stal sie nie do zniesienia. Bardzo potrzebuje pomocy Pozdrawiam

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Problem dotyczy dwóch kwestii. Po pierwsze - czy potrafi Pani żyć z mężczyzną biseksualnym, mając świadomość jego przeszłości, po drugie - czy potrafi Pani zamknąć tą przeszłość i do niej nie wracać? O ile druga kwestia jest do przerobienia z psychologiem, o tyle na pierwsze pytanie musi sobie Pani sama odpowiedzieć. Pytanie o przeszłość partnera jest z reguły trudne, ponieważ ożywia wyobraźnię i rodzi mniej czy bardziej świadome pretensje. W każdym związku, nie tylko w Pani, najlepiej jest zamknąć przeszłość w jakiś symboliczny sposób i do niej nie wracać.

Jeżeli kochacie się Państwo i chcecie dalej być razem, powinniście zawrzeć obustronny kontrakt - zamknąć przeszłość, ale też postawić na wzajemne zaufanie. Pani partner mógł wycofać się z przyznania do biseksualności, widząc Pani ból i cierpienie. Mając pewność, że jest Pani gotowa na przyjęcie prawdy i odgrodzenie się od tego powinien przyznać się do swojej przeszłości, by ostatecznie tę kwestię zamknąć. Może warto również pomyśleć o psychoterapii pary bądź kilku spotkaniach z psychologiem?

Łączę pozdrowienia!