Obawy związane z operacją zaćmy

Pacjenci, którzy oczekują na operację zaćmy mają wiele obaw. Przede wszystkim lękają się, czy zabieg się w ogóle uda. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o obawach związanych z operacją zaćmy.

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie narządu wzroku spowodowane zmianami w siatkówce, która jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych. U większości długotrwale chorych na cukrzycę występują takie zmiany. Retinopatię cukrzycową dzieli się na: prostą, wymagającą tylko obserwacji chorego, przedproliferacyjną i profileracyjną, które wymagają terapii okulistycznej, a często i laseroterapii. Nieleczona retinopatia prowadzi do utraty wzroku.  

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa.
Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
Lek. Agata Kasica
Lek. Agata Kasica

Podwyżony poziom cukru we krwi uszkadza drobne naczynia w oku, które doprowadzają do tego narządu składaniki odżywcze. Słabiej odżywione komórki w oku korzej działają, a w rezutacje dochodzi do uszkodzenia widzenia.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty