Czy rosnące ósemki nie zniszczą wyników leczenia ortodontycznego?

Dzień dobry, mam stłoczone zęby w dolnym łuku i zatrzymane ósemki po obu stronach, lekarz ort. nie zaleca póki co ich ekstrakcji - jedynie ekstrakcję jednej czwórki. Czy rosnące ósemki nie zniszczą wyników leczenia ortodontycznego? Czy da sie je wyrwać jak aparat będzie już założony? Czy istnieje możliwośc, ze po znaleznieniu miejsca ósemki całkiem wyrosną? Z góry bardzo dziekuję za odpowiedź. Milena

P.S.Nie wiem,czy Pani wie,że są dostępne aparaty,przy których nie trzeba usuwać zębów-Damon 3ZX.

Lek. dent. MaĹgorzata Samborska-BorzÄcka

jeśli 8 położone są w taki sposób że w trakcie wyżynania będą naciskać na 7 to w efekcie dojdzie do przesuwania się zębów i stłaczania w odcinku przednim
lepiej więc pozbyć się takich 8 przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Nie załącza Pani zdjęcia pantomograficznego, więc nie wiem jak ułożone są zęby ósme. Zdarza się, że po leczeniu ortodontycznym dochodzi do "reakcji" ze strony niewyrzniętych zębów - wtedy może dojść do zniszczenia efektów leczenia ortodontycznego. Lepiej usunąć takie zęby przed rozpoczęciem leczenia.

Witam
Ósemki można usunąć przed, w trakcie i po leczeniu ortodontycznym. Ortodonta uwzględnia wpływ ósemek na cały łuk zębowy. Proszę poruszyć ten temat z ortodontą - ma on zdecydowanie więcej danych i udzieli informacji dotyczących konkretnie Pani zgryzu.

Pozdrawiam
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/