Czy rozwój mowy mojego dziecka przebiega prawidłowo?

Witam. Mój syn dziś kończy 2 lata. Niepokoi mnie rozwój jego mowy. Mówi tylko podstawowe mama, baba, dada, tata. Ale rozumie wszystko, wykonuje kazde polecenie, pokazuje palcem obrazki (typu gdzie jest kot a gdzie mysz a gdzie auto czy torba i buty), poproszony o coś podaje to, próbuje układać normalne puzzle. Tańczy zdecydowanie starając się poruszać w rytm muzyki. No generalnie jestem zachwycona jego rozwojem (rozumieniem) tylko ta opóźniona mowa. Czy mam się martwić? Gdzie się udać? Co badać?

Dwulatek powinien mieć w swoim słowniku około 50 słów i budować proste dwu, trzy wyrazowe krótkie zdania. Jest wiele czynników powodujących opóźniony rozwój mowy /dojrzałość i funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, budowa narządów artykulacyjnych, słuch/. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to też trzeba mieć na uwadze. Jak to wygląda w przypadku Pani dziecka oceni logopeda w trakcie wywiadu logopedycznego oraz dokonując oceny budowy i sprawności narządów artykulacyjnych. Proszę udać się do logopedy na konsultację, która powinna rozwiać Pani wszystkie obawy.