Czy RTG ma wpływ na rozwój płodu?

Witam, 15.03.18 mialam wykonane 2 zdjecia rtg kregoslupa odcinka ledzwiowego bez fartucha ochronnego w 40 dniu cyklu. Miesiaczki mam nieregularne, w dzien wykonania rtg i dzien po test ciazowe byly negatywne. 20.03. na tescie wyszly 2 kreski a badanie z krwi beta tego samego dnia 23,62 co wg norm daje 3-7 dzien ciazy. Czy wykonane zdjecie rtg na tym etapie moze miec negatywne skutki dla dziecka na etapie ciazy i po urodzeniu?

Lek. Paweł Szadkowski

Istnieje prawdopodobieństwo negatywnego wpływu na zarodek. Proszę jednak pamiętać, że ryzyko to jest potencjalne i nie zawsze musi doprowadzić do negatywnych skutków. Najlepiej dokładnie słuchać się od teraz zaleceń lekarza ginekologa.