Czy rumień po ugryzieniu kleszcza zawsze oznacza zakażenie?

Witam. Mam 15 lat. Około miesiąc temu, gdy byłam na wycieczce, ugryzł mnie kleszcz. Zauważyłam go gdy jeszcze chodził po mojej nodze, ale nie wiedziałam że to kleszcz. Zorientowałam się dopiero, gdy się wkuł i spanikowałam. Od razu wyciągnęłam go ręką i myślałam, że nie zdążył się napić i mnie czymś zarazić. Dlatego miejsca po ugryzieniu nikomu nie pokazałam.

Po upływie ok. 2 tygodni zauważyłam czerwoną plamkę w miejscu ugryzienia, ale zlekceważyłam ją, ponieważ czasami mam plamy na ciele od słońca. Nic mnie nie bolało i nie swędziało. I tak jest przez cały czas. Ale gdy moja mama zobaczyła tę plamę i jej wyjaśniłam, że ugryzł mnie tam kleszcz od razu pojechałyśmy do lekarza. Na razie biorę tylko antybiotyk, bo dopiero w poniedziałek jadę na badanie krwi czy coś takiego. Czy jest możliwe, że ten rumień to tylko reakcja na ugryzienie i że nie jestem na nic chora?

Najprawdopodobniej zaczerwienienie, które pojawiło się po ugryzieniu kleszcza jest reakcją alergiczną. Jednak nie można wykluczyć zakażenia bakteryjnego dlatego bardzo dobrze, że zaopiekował się Panią lekarz i wdrożył leczenie antybiotykiem. W przypadku właściwego leczenia szanse na zakażenie boreliozą są bliskie zeru.

Natomiast warto pamiętać, że to nie jest jedyna choroba przenoszona przez kleszcze. Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową (antybiotyki nie działają) i należy się zaszczepić przeciwko niej, aby zminimalizować ryzyko przyszłej infekcji.