Czy rumień zawsze oznacza boreliozę?

Witam, w ubiegły poniedziałek moją 4,5-letnią córkę ukąsił kleszcz, który wbił jej się w lewą powiekę. Ze względu na to, że był to dzień świąteczny i musiałam dość daleko jechać do szpitala, został wyjęty mniej więcej po upływie 2-2,5 godziny. Po trzech dniach wystąpił rumień na lewym ramieniu, który wygląda jednak inaczej niż ten pokazywany na zdjęciach w internecie czy książkach. Nie ma on postaci obrączkowatej z przejaśnieniem w środku. Ma równomierny różowy kolor, kształt zbliżony do owalnego, choć nieco nieregularny, w najszerszym miejscu ma 6 cm, ale w pierwszym dniu, w którym wystąpił miał około 4 cm. Pediatra zaordynował natychmiast antybiotyk Z***, po 4,5 ml co 12 godzin. Moje pytanie brzmi: czy pojawienie się tego rumienia oznacza, że córka już zawsze będzie chorować na boreliozę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Typowa zmiana w postaci rumienia wędrującego ma formę plamy i szybko powiększa się, ujawniając centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana przekroczy średnicę 5 cm i powiększy się w ciągu kilku dni.
Zmiana typowo występuje w miejscu ukąszenia. Jednak brak informacji o ukąszeniu kleszcza nie ma żadnego znaczenia. Rumień wędrujący pojawia się zwykle w okresie 1-3 tygodni po ukąszeniu (od 3-30 dni) i zazwyczaj samoistnie zanika po okresie 1 miesiąca.

Nie zawsze jednak mamy do czynienia z postacią typową. Przy nietypowym obrazie choroby należy wykonać badanie przeciwciał przeciwko Borelli burgdorferi w surowicy jednak należy pamiętać o okienku serologicznym (czyli czasie, w którym przeciwciała mogą być jeszcze niewykrywalne) wynoszącym od ok. 2 do 8 tygodni – wtedy w przypadku podejrzenia zakażenia należy wdrożyć antybiotykoterapię.
właściwa antybiotykoterapia we wczesnym stadium choroby zapewnia wyleczenie w ponad 90% przypadków.
Pozdrawiam serdecznie!