Czy są to powikłania po chorobie?

19 lat, kobieta. Około 3 tyg. temu współżyłam z chłopakiem (z zabezpieczeniem – prezerwatywa), kilka dni później miałam zapalenie pęcherza około tygodnia, kilka dni po zapaleniu miałam grypę, która też trwała około 5 dni. Tak się złożyło, że okres miałam właśnie dostać, jak skończyłam chorować, lecz mój okres spóźnia się, czym to może być spowodowane?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wystąpienie w krótkim czasie dwóch infekcji świadczy o obniżeniu odporności, w takiej sytuacji opóźnienie miesiączki, a w zasadzie przesunięcie w czasie owulacji jest naturalnym mechanizmem w organizmie, który nie chce doprowadzać do ciąży, gdy nie jest na to w pełni gotowy. Dlatego trudno to nawet nazwać powikłaniem, jest to raczej naturalna kolej rzeczy. Z czasem cykl powinien się w pełni unormować.
Jeśli tak się nie stanie, to w pierwszej kolejności należy wykluczyć ciążę, a dalej szukać pomocy u lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!