Czy senność minie?

Witam! Mam lat 24. Śmiem twierdzić, iż efektem stosowania marihuany od 9 lat oraz, od czasu do czasu, amfetaminy od 3 lat, uszkodziłem sobie mózg. Męczy mnie straszna senność, kasuje mi to trochę życiorys, gdyż sił starcza mi praktycznie na pójście do pracy. No i zasiniałe lekko mam oczy tuż przy nosie. Chciałem się dowiedzieć, czy jest szansa, że to minie? Wiem, że ciężko odpowiedzieć przez internet... Robiłem badania krwi i moczu, ale nic nie wykazały, wątrobę mam sprawną i tarczycę też. Napisałem już kiedyś do lekarza, a on mi odpisał, że powinienem iść do psychiatry po leki zwiększające aktywność. Ogólnie to ciężko mi jest się dobudzić, straszne mam rano uczucie senności, ponieważ ogólnie to organizm jest wypoczęty, tylko głowa dalej śpi. Przestawiam zegarek co 10 minit przez 3 godziny i śpię po 10, 11 godzin. Chciałbym nadmienić, że od 7 miesięcy nie korzystam z ww. środków. Czy to ma związek z marihuaną czy z amfetaminą, czy z obiema substancjami naraz...?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nadmierna senność jest typowym objawem odstawiennym amfetaminy, choć zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 1-2 miesiącach, choć może to również trwać dłużej. Jak Pan pisze, oprócz amfetaminy było bardzo długie stosowanie marihuany, co może nasilać dolegliwości.

Jeżeli chodzi o leki pobudzające, tak chętnie bym po nie nie sięgała. Osoby używające narkotyków (nawet po zaprzestaniu, chodzi tu o profil osobowości) mają predyspozycje do popadania w inne nałogi.

Amfetamina znana jest przede wszystkim z niekorzystnego wpływu na naczynia mózgowe, co wiąże się z dalszymi konsekwencjami.

Przed stwierdzeniem, że prezentowane objawy przez Pana są spowodowane zaprzestaniem przyjmowania narkotyków, proponowałabym konsultacje neurologa, który może ewentualnie zlecić np.  badanie eeg czy badania obrazowe, by sprawdzić, czy  nie doszło do uszkodzeń mózgu.

Tutaj znajdzie Pan artykuł o skutkach ogólnoustrojowych zażywania narkotyków.

Życzę powodzenia w abstynencji!