Czy skąpe i nieregularne miesiączki świadczą o bezpłodności?

Witam!
Mam 21 lat i dość poważny problem, mam bardzo skąpe miesiączki, 1-3 dni (ciemne z grudkami) w odstępach czasu od 39-45 dni, raz zdarzyło się, że do 47 dni. 3 lata temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, jednak odstawiłam je w maju ubiegłego roku. Wszystko było w porządku, miałam bardzo regularne miesiączki co 28 dni - do czasu.
W listopadzie już się zaczęły wydłużać do 36 dni i coraz dłuższe, kiedyś aż do 47 dni i po tym czasie okres nie był walce obfitszy od innych. Przed rozpoczęciem brania tabletek antykoncepcyjnych miałam też skąpe miesiączki 1-4 dni, ale cykl trwał maksymalnie do 36 dni.
Nie wiem co robić, ponieważ byłam u ginekologa, który zrobił mi USG i stwierdził, że wszystko jest ok. I nurtuje mnie pytanie, czy te objawy mogą oznaczać to, że jestem bezpłodna?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Objawy opisane przez Panią wskazują na pewne rozchwianie hormonalne, ale bez przeprowadzenia dokładnych badań hormonalnych, połączonych z dokładnym wywiadem i badaniem ginekologicznym, nie sposób ustalić jego przyczyny, czy ocenić czy jest Pani niepłodna.
Fakt, że dochodzi do miesiączek wskazuje, że występują również owulacje. Skąpe miesiączki mogą natomiast wskazywać na zbyt cienką warstwę endometrium macicy w drugiej fazie cyklu. Jest to jednak jedynie gdybanie.
Myślę, że najlepszą weryfikacją ewentualnej niepłodności będzie podjęcie próby zajścia w ciążę, przy jednoczesnej dokładnej obserwacji występowania dni płodnych. Ewentualne niepowodzenie, rozumiane jako 12 miesięcy nieskutecznych starań, powinno być wskazaniem do dokonania dokładnej diagnostyki niepłodności.
Raczej nie jest Pani bezpłodna, lecz nie można tego powiedzieć na pewno.