Czy skleroterapia jest zawsze uzupełnieniem laserowego usuwania żylaków?

Witam. Czy skleroterapia jest zawsze uzupełnieniem laserowego usuwania żylaków? Byłam 2 lata temu u chirurga naczyniowego,który zaproponował mi zabieg skleroterapii pajączków i małego żylaka pod kolanem, ale się wtedy nie zdecydowałam. Poszłam nie dawno na wizytę do innego lekarza powiedziałam, że chciałabym wykonać taki zabieg i dostałam odpowiedź, że skleroterapia jest uzupełnieniem usuwania laserowego, a koszt takiego zabiegu na jedną nogę wynosi 3 tys.

Być może przewlekła niewydolność żylna uległa u Pani progresji ze względu na brak leczenia wcześniej i teraz należy wykonać bardziej rozległy zabieg. Skleroterapia nie zawsze uzupełnia EVLT, w przypadku większych, bardziej krętych żylaków stosuje się parę wodną lub miniflebektomię.

Witam serdecznie, leczymy zawsze kompleksowo - kolejno od żył o największych gabarytach (laser wewnątrzżylny), przez żylaki (echoskleroterapia piankowa), żyły sieciowe (skleroterapia piankowa), pajączki (mikroskleroterapia), po drobiazgi zbyt wąskie dla najcieńszych dostępnych igieł (laser przezskórny). Nieleczona przewlekła niewydolność żylna zawsze postępuje, a nadciśnienie żylne uszkadza kolejne partie przeciążonych nim żył. Uważam zatem, że USG dopplerowskie sprzed zaledwie 6 miesięcy jest już niemiarodajne jako podstawa ustalenia zakresu proponowanego zabiegu - zwykle jest już gorzej. Pozdrawiam, dr. n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog