Czy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych została zachowana mimo przerwy?

Witam, bardzo proszę o pomoc! Mam 22 lata, od 4 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Rozpoczęłam przyjmowanie Kontraceptu, wszystko było w porządku, krwawienie w czasie 7-dniowej przerwy pojawiło się po 1 i po 2 opakowaniu. W trakcie przyjmowania tabletek z 3 blistra, udałam się na wizytę kontrolną do ginekologa, zauważył on w jajniku pęcherzyk (przy 9 tabletce) i spytał, czy regularnie zażywałam tabletki, na moje potwierdzenie stwierdził, że musi to być zatem pęcherzyk czynnościowy. Ja natomiast poprosiłam o zmianę tabletek na takie, które mają składnik gestagenny antyandrogenny, gdyż mam problemy z trądzikiem.

Po skończeniu 3 opakowania Kontracept miałam zacząć Diane. Kiedy zostało mi 6 tabletek do końca blistra Kontraceptu, dostałam krwawienia, było obfite i użyję określenia "miesiączkowe", trwało w takim nasileniu kilka dni, z czasem przerodziło się w plamienie ze skrzepami. Dzwoniłam do ginekologa, który stwierdził, że wszystko jest w porządku i by po 7 dniach przerwy zacząć nowy preparat. Ja mimo wszystko bardzo się dręczę, gdyż to krwawienie trwało 9 dni, zatem kilka dni w czasie 7-dniowej przerwy. Ustało, a ja w odpowiednim dniu po 7-dniowej przerwie zażyłam nowy preparat. Czytałam wiele wypowiedzi o podobnym problemie i męczą mnie zalecenia wykonania testu ciążowego i w ogóle podejrzeń ciąży w takiej sytuacji? Dodam, że przyjmowałam wszystkie tabletki o ustalonej godzinie, bez minuty spóźnienia, nie wymiotowałam, nie miałam biegunki, nie przyjmowałam żadnych leków ani ziół. Kochałam się z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy, która po każdym zbliżeniu była sprawdzana. Proszę o odpowiedź, co się dzieje? Jaką mam pewność, że skuteczność antykoncepcyjna była zachowana?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Czasem podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych występują tego typu krwawienia, szczególnie przy pierwszych kilku opakowaniach. Podejrzenie ciąży nasuwałby raczej brak krwawienia w przerwie, a nie krwawienie poza przerwą. W Pani przypadku, przy tak skrupulatnym zabezpieczaniu się, ciąża nie wchodzi zresztą w grę. Zwykle w przypadku krwawień sródcyklicznych podczas przyjmowania pierwszych kilku blistrów tabletek antykoncepcyjnych zaleca się odczekanie kilku miesięcy i jeśli krwawienia się utrzymują, to należy rozważyć zmianę preparatu na taki, który zawiera więcej składnika estrogenowego. Pani już zmieniła tabletki na takie z większą ilością estrogenu (i przy okazji gestagenny środek o działaniu antyandrogennym). Tego typu krwawienie nie powinno więc już się pojawić.

Pozdrawiam serdecznie!