Czy sperma po wytrysku powinna zostać na jakiś czas w pochwie, aby doszło do zapłodnienia?

od jakiegoś czasu próbujemy z żoną zajść w ciążę i narazie jest brak efektów. Moje pytanie jest nastepujące Czy sperma po wytrysku powinna zostać na jakiś zcas w pochwie? jesli tak to jak długo ? i Czy umycie się po stosunu zmniejsza szansa zajscia w ciążę? dodam że żona gdy "przetrzymuje" nasienie w sobie czuje się źle tzn pieczenie i dyskomfort wewnatrz pochwy.

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Nasienie po wytrysku najczęściej znajduje się w sklepieniu pochwy i może być tam obecne kilkanaście godzin. Szansa na zapłodnienie jest bardziej zależna od fazy cyklu a związane z tym są wystąpienie owulacji, produkcja odpowiedniego śluzu oraz odpowiednie ustawienie szyjki macicy.
W przypadku braku ciąży przez rok przy regularnych stosunkach konieczna jest diagnostyka w poradni leczenia niepłodności.