Czy środki piorące i środki do płukania odzieży mogą wywołać grzybicę pochwy?

Mam 25 lat i jestem kobietą, od pół roku leczę się na grzybice pochwy. Po skończonej kuracji na nowo dostaję z powrotem te same objawy. Zmieniłam lekarza, bo poprzedni nie potrafił mi po móc. I mam takie pytanie - czy środki piorące i środki do płukania odzieży mogą wywołać u mnie takie stany? Zmieniłam płyn do higieny intymnych na inny.

Witam!

Grzybica pochwy to niestety choroba często nawracająca. Być może powodem nawracania infekcji są u Pani czynniki takie jak zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy), niedokrwistość, cukrzyca. Chyba warto wykonać podstawowe badania u lekarza rodzinnego (morfologia, badanie cukru we krwi)... Płyny i proszki do płukania mogą powodować podrażnienie sromu, co ułatwia nawrót grzybicy. Co do płynów do higieny intymnej - niektórzy lekarze są im przeciwni, ponieważ zazwyczaj zawierają barwniki i środki perfumujące, które także mogą być alergizujące... Polecam artykuł na temat zapobiegania grzybicy pochwy.

Pozdrawiam!