Czy stosując zdrową dietę pozbędę się tłuszczu?

"Według siatek centylowych dla BMI (wskaźnika masy ciała) jest w górnej granicy normy." - cytuję.... Jest to fragment odp. na moje pytanie.... Ale ja unikam słodyczy, piję dużo wody, zmieniłam chleb z białego na razowy, dużo ćwiczę..... i jeśli będę to kontynuować to czy będzie mi to szkodzić? (Mam 14 lat. Waga: 67,5 kg)

Witaj,
zmiany, które wprowadziłaś są jak najbardziej korzystne. Oczywiście to nie wystarczy, aby pozbywać się tłuszczu. Poniżej przedstawię podstawowe wskazówki - sprawdź, co jeszcze powinnaś zmienić:

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (chleb juz zmieniłaś, sprawdź pozostałe produkty np. jedz płatki owsiane, grube kasze tj. gryczana, ciemny makaron). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze, które już ograniczasz, ale także pieczywo cukiernicze (drożdżówki), słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, zebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

Więcej nt. zdrowych nawyków znajdziesz:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Dzięki zastosowaniu powyższych zdrowych nawyków na pewno pozbędziesz się zbędnych kilogramów. Musisz być tylko wytrwała - bezpieczne odchudzanie to ok. pół kg tygodniowo (max. 1 kg). Stosowanie zdrowych nawyków (na stałe) i aktywnego stylu zycia jest dobrą inwestycją na przyszłość, dzięki temu po pozbyciu się zbędnych kg unikniesz efektu jo jo i zachowasz dobrą formę.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska