Czy stosuje się tomografię komputerową w diagnostyce schizofrenii?
Witam! Czy po zdjęciach temografi można stwierdzić czy ktoś jest chory na schizofrenmnie ?

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Kładź się spać wcześniej, a unikniesz depresji
Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak godzina snu może wpłynąć na jej rozwój.
Dzień dobry,
Schizofrenia jest chorobą psychiczną, którą rozpoznaje się na podstawie występowania pewnych konkretnych objawów (m.in. urojeń, omamów, zdezorganizowanego myślenia itd.) i diagnozę taką stawia lekarz psychiatra. Może on wówczas zlecić dodatkowe badania, np. diagnostykę psychologiczną w celu wykluczenia innych zaburzeń, które mogą przypominać schizofrenię.
Liczne badania pokazują, że w schizofrenii może dochodzić do zmian w budowie struktur mózgu. Jednak badanie tomografem komputerowym, nawet jeśli pokaże występowanie jakichś zmian, nie będzie świadczyło o pojawieniu się schizofrenii.
Zachęcam, by w sytuacji zauważenia u siebie lub kogoś bliskiego czegoś niepokojącego w tym temacie, zgłosić się do psychiatry. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest wymagane skierowanie do tego lekarza - warto poszukać najbliższej poradni zdrowia psychicznego.
Pozdrawiam serdecznie,
Stanisław Seidel, psycholog
Dzień dobry, schizofrenie diagnozuje się na podstawie objawów, zmian zachowania. Materiał uzyskuje się z wywiadu oraz obserwacji chorego oraz często na podstawie wywiadu z bliskimi. Nie diagnozuje się schizofrenii na podstawie wyników uzyskanych z badania tomografem komputerowym. Pozdrawiam.
Za pomocą badania tomograficznego nie można stwierdzić czy ktoś jest chory na schizofrenię. Jest ot choroba psychiczna, którą diagnozuje się na podstawie objawów i zachowania.
Pozdrawiam serdecznie.