Czy stosuje się tomografię komputerową w diagnostyce schizofrenii?

Witam! Czy po zdjęciach temografi można stwierdzić czy ktoś jest chory na schizofrenmnie ?

Dzień dobry,

Schizofrenia jest chorobą psychiczną, którą rozpoznaje się na podstawie występowania pewnych konkretnych objawów (m.in. urojeń, omamów, zdezorganizowanego myślenia itd.) i diagnozę taką stawia lekarz psychiatra. Może on wówczas zlecić dodatkowe badania, np. diagnostykę psychologiczną w celu wykluczenia innych zaburzeń, które mogą przypominać schizofrenię.

Liczne badania pokazują, że w schizofrenii może dochodzić do zmian w budowie struktur mózgu. Jednak badanie tomografem komputerowym, nawet jeśli pokaże występowanie jakichś zmian, nie będzie świadczyło o pojawieniu się schizofrenii.

Zachęcam, by w sytuacji zauważenia u siebie lub kogoś bliskiego czegoś niepokojącego w tym temacie, zgłosić się do psychiatry. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest wymagane skierowanie do tego lekarza - warto poszukać najbliższej poradni zdrowia psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie,
Stanisław Seidel, psycholog

Dzień dobry, schizofrenie diagnozuje się na podstawie objawów, zmian zachowania. Materiał uzyskuje się z wywiadu oraz obserwacji chorego oraz często na podstawie wywiadu z bliskimi. Nie diagnozuje się schizofrenii na podstawie wyników uzyskanych z badania tomografem komputerowym. Pozdrawiam.

Za pomocą badania tomograficznego nie można stwierdzić czy ktoś jest chory na schizofrenię. Jest ot choroba psychiczna, którą diagnozuje się na podstawie objawów i zachowania.

Pozdrawiam serdecznie.