Czy stres powoduje opóźnienie się okresu?

Witam. Mam 20 lat, od paru lat miesiączki dostaję regularnie, są co 30 - 33 dni. Niestety w tym miesiącu mija już 36 dzień, a miesiączki brak. Współżyję z chłopakiem od ponad roku, zawsze się zabezpieczamy prezerwatywą i jeszcze nígdy nie doszedł we mnie w środku, nawet w prezerwatywie. Wczoraj zrobiłam test i wyszedł negatywny. Jutro chyba go powtórzę, bo naprawdę nie wiem co mi jest.

Kochałam się z chłopakiem tydzień temu, w czwartek, 31. dnia,  z prezerwatywą, ale on nawet nie doszedł, bo zadzwonił telefon i przerwaliśmy. W tym míesiącu miałam trochę stresów związanych z egzaminami w szkole oraz z dziadkiem, bo wykryto u níego nowotwór. Ten míesiąc był dość ciepły w porównaniu do maja i dużo jeździłam na rowerze, troche sobie pupkę obtarłam. Wydziela mi się takí śluz, trochę żółty, trochę biały. Proszę o pomoc, bo się strasznie denerwuję, nie śpię po nocach:l

Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Opóźnienie miesiączki jest spowodowane najwyraźniej stresami, które Pani przeżywa. Z pewnością krwawienie pojawi się w ciągu najbliższych tygodni. Taka sytuacja ma prawo pojawiać się od czasu do czasu. Śluz, który Pani obserwuje, może być fizjologicznym śluzem, typowym dla drugiej fazy cyklu. Jeśli jednak jest go wyjątkowo dużo i ma on przykry zapach lub grudkowatą konsystencję, to możliwe również, że ma Pani infekcję. W tej sytuacji proszę umówić się na wizytę do ginekologa, który przebada Panią i ewentualnie zleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!