Czy suplementacja witaminy D3 w ilości 2000 j.m. raz dziennie jest wystarczająca przy dużym niedoborze?

Robiłam ostatnio badanie witaminy D3 metabolit 25(OH). Mój wynik: < 8ng/ml, czyli ciężki niedobór. Wartości referencyjne: <10 ng/ml - ciężki niedobór, <20 ng/ml - niedobór, 20-29 ng/ml - niewystarczający, 30-100 ng/ml - wystarczający. Czy suplementacja wit. D3 w ilości 2000 j.m. raz dziennie będzie wystarczająca? Dodam, że mam bardzo jasną karnację i mało przebywam na słońcu, nawet latem. Poza tym stosuję filtry.

Dzień dobry,

najlepiej jeśli skontaktuje się Pani ze swoim lekarzem. Rzeczywiście stwierdzono u Pani ciężki niedobór (choć nie jest Pani w tym odosobniona, bo niestety niedobór witaminy D jest dość powszechny), a dawka 2000 j.m. jest standardową dawką dla osób dorosłych. Wg wytycznych dla Europy Środkowej ws. suplementacji witaminą D dla osób dorosłych zaleca się 800–2000 IU/dobę (20.0–50.0 μg/dobę), zależnie od masy ciała w miesiącach wrzesień-kwiecień; jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna to również w miesiącach letnich. Ponadto, dla osób ze zwiększoną masą ciała (nadwagą czy otyłością) rekomenduje się jeszcze wyższe dawki. Jeśli chodzi o syntezę skórną witaminy D to jasna karnacja stanowi akurat plus.

Pozdrawiam,
Karolina Janion - dietetyk kliniczny